سوالات متداول

ترمز دیسکی عقب دارای لنت ترمز معمولی مانند ترمز چرخ های جلو است و از همان روش چرخ های جلو بهره می برد و عملکرد بهتری نسبت به ترمز عقب کاسه ای دارد و معمولاً برای مدل هایی از خودرو که دارای شتاب و قدرت بیشتر هستند استفاده می شود. اين ترمز از نظر قدرت، مزيني بر ترمز كاسه اي ندارد و بيشترين مزيت آن خنك كاري سريع و زمان عكس العمل كوتاه تر است.

ترمز ضدقفل در توليدات ايران خودرو ۴ کاناله است و بر روي هر ۴ چرخ فعال مي شود. در سيستم ABS، ترمز به صورت متناوب عمل مي کند و به دليل قطع و وصل شدن ترمز به دفعات زياد در زمان کوتاه، از قفل شدن چرخ ها و ليز خوردن خودرو بر روي جاده جلوگيري مي کند. به همين دليل تفاوتي در نوع ترمز از نظر ديسکي بودن يا کاسه اي بودن چرخ عقب وجود ندارد و در هر ۲ نوع به يک نحو عمل مي کند.

وجود ترمز ضدقفل در خودرو به معني تقويت سيستم ترمز و جلوگيري از تصادف نيست. وجود اين سيستم باعث مي شود در شرايط خاص مانند يخ زدگي جاده، از قفل شدن چرخ و ليز خوردن خودرو جلوگيري شود و به معني ممانعت از تصادف نيست.به عبارت ديگر ABS در صورت بروز لغزش وارد عمل مي شود.

سيستم کيسه هاي هواي ايمني خودرو به نحوي طراحي شده است که در هنگام بروز حادثه و تصادف، شرايط خودرو را بررسي و با محاسبه اطلاعات مختلف، در صورت لزوم فعال شده و کيسه هوا باز مي شود. لذا در بسياري از شرايط مانند تصادفات جانبي، لزومي به باز شدن کيسه هوا نيست.

محصولات توليدي ايران خودرو به وسيله يک کد ۵ رقمي شناسايي مي شوند. ۳ رقم سمت چپ، کد محصول و ۲ رقم سمت راست، کد کلاس خودرو است. به طور مثال، محصول پژو پارس داراي کد ۲۸۲ است که داراي کلاس هاي مختلف مانند ۱۳ است. براي شناسايي اين محصول از کد محصول ۲۸۲۱۳ استفاده مي¬شود.

در حال حاضر امكان نصب تجهيزات آپشن و سفارشي از طريق يكي از شركت هاي تابعه ايران خودرو به نام «شركت آپكو» وجود دارد. ليست آپشن هاي قابل نصب هر خودرو در صفحه معرفي هر يك از محصولات درج شده است. لطفاً از وب سايت http://opco.co.ir بازديد كنيد.

موارد فوق حتي اگر در برخي از تعميرگاه هاي خصوصي نيز قابل نصب باشند به دليل مسايل ايمني خودرو و سرنشينان مورد تائيد نيست و خودرو را از وضعيت استاندارد خارج مي كند.

تمامي نمايندگي هاي شركت ايران خودرو، خدمات پس از فروش خودروهاي اتوماتيك اين شركت را ارائه مي كنند و در صورت نياز به تعميرات گيربكس اتوماتيك، نمايندگي هايي بصورت پايلوت براي ارائه خدمات به مشتريان در نظر گرفته شده است.

در برخي از بخشنامه هاي پيش فروش، امكان انتخاب نوع خودرو و يا تيپ و مدل آن را به مشتري واگذار گرديده و هنگام ثبت نام، مشتري الزامي به تعيين مدل خودروي خود ندارد. پس از ارسال دعوتنامه، مشتري امكان انتخاب از بين خودروهاي توليدي را خواهد داشت. به طور مثال كد محصولات گروه وانت ۹۹۰، گروه سمند ۹۹۲، گروه پارس ۹۹۴، … است.

اكثر محصولات ايران خودرو داراي تنوع رنگ مي باشند و براي هر محصول رنگ هاي خاصي در نظر گرفته مي شود و در طول سال امكان توليد خودرو با رنگ هاي مختلف وجود دارد. رنگ هاي خاص عبارتند از : خاكستري متال، آبي كاسپين، آبي كبود، آبي رويال، قرمز رژ، دلفيني، گيلاسي، قرمز پرشين و …

دو نوع رينگ براي محصولات مختلف در نظر گرفته شده است: رينگ فولادي (به همراه قالپاق) و رينگ آلومينيومي (اسپرت). اين ۲ نوع رينگ متناسب با تيپ و كلاس خودرو تعيين شده است و در صفحه معرفي محصولات شركت قابل تشخيص است.

خير. براساس مشخصات فنی محصول تولیدی، رینگ و تایر خاصی برای هر گروه از تولیدات در نظر گرفته می شود و براساس انتخاب رینگ ، تایر متناسب با آن استفاده می شود. به عنوان مثال سايز تاير و رينگ چرخ خودروهاي خانواده سمند ۱۵ اينچ و براي خانواده پژو ۱۴ اينچ است.

بله. متناسب با نوع توليدات شركت سيستم هاي صوتي مختلفي تامين و بر روي خودروها نصب مي شود. كليه توليدات جديد به سي.دي.خوان مجهز شده اند و قابليت پخش فرمت هاي Track و MP3 را نيز دارا هستند.

تنوع موتورهاي استفاده شده در محصولات شركت به شرح ذيل است:
۱- موتور OHV با حجم ۱/۶ ليتر و ۸ سوپاپ: قابل نصب بر روی وانت باردو
۲- موتور OHV2 با حجم ۱/۷ ليتر و ۸ سوپاپ: قابل نصب بر روی وانت
۳- موتور XU7 با حجم ۱/۸ ليتر و ۸ سوپاپ: قابل نصب بر روی خودروهای پژو ۴۰۵، پژو پارس و سمند
۴- موتور EF7 با حجم ۱/۷ليتر و ۱۶ سوپاپ: قابل نصب بر روی سمند
۵- موتور EF7 توربوشارژ با حجم ۱/۷ليتر و ۱۶ سوپاپ: در حد پروژه و هنوز به تولید انبوه نرسیده
۶- موتور TU3 با حجم ۱/۴ليتر و ۸ سوپاپ: قابل نصب بر روی پژو ۲۰۶
۷- موتور TU5 با حجم ۱/۶ ليتر و ۱۶ سوپاپ: قابل نصب بر روی پژو ۲۰۶، رانا، پژو پارس و ۴۰۵

خودروسازان به جهت بالا بردن راندمان سوخت و ساز موتورها و افزايش توان و كيفيت موتورها اقدام به افزايش تعداد سوپاپ ها در هر سيلندر از ۲ به ۴ نمودند؛ كه اين اقدام مزيت هاي ذيل را براي موتورهاي ۱۶ سوپاپ به همراه داشته است:
۱- مصرف سوخت كم تر به ازای واحد توان تولیدی
۲- افزايش توان خروجي موتور
۳- صداي و لرزش كمتر موتور

راه هاي متنوعي جهت دسترسي به اطلاعات انواع تيپ (كلاس)هاي خودروهاي توليدي شركت وجود دارد كه از جمله آن مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:
۱- وب سايت اصلی شركت بخش محصولات (www.ikco.com): شامل مشخصات فني، تجهيزات، كاتالوگ، تصاوير خودرو و …
۲- مراجعه به نمايندگي هاي فروش شركت: دريافت كاتالوگ و پوستر معرفي محصولات
۳- دفترچه راهنماي محصول: دفترچه هنگام تحويل خودرو به مشتري ارائه شده و همچنين امكان دانلود فايل آن از وب سايت وجود دارد

تهران: پژو ۴۰۵، پژو پارس، پژو ۲۰۶، رانا، خانواده سمند و سورن، وانت باردو، تندر ۹۰
مشهد: پژو ۴۰۵ SLX، پژو پارس، سوزوكي گرند ويتارا
تبريز: وانت باردو
بابل: پژو پارس
فارس: پژو پارس

برنامه ريزي جهت توليد اين خودرو انجام شده و در سال آينده عرضه خواهد شد.

مدل سال براي پارس بنزيني تعريف شده است و پارس دوگانه سوز مدل سال ندارد. در مدل هاي جديدتر (داشبورد جديد و دو كيسه هوا) خانواده پژو پارس، مشخصات و تجهيزات پارس ارتقا يافته و بنزيني و دوگانه سوز مشابه خواهند بود.